Rehabilitacja
O nas
Celem naszego Domu jest zapewnienie mieszkańcom całodobowej opieki oraz zaspokojenie ich niezbędnych potrzeb zdrowotnych, edukacyjnych, społecznych oraz religijnych. Zakres i poziom świadczonych usług dostosowany jest do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Człowiek oraz jego potrzeby postrzegane są indywidualnie i podmiotowo. Misją Domu jest Godne, Aktywne i Bezpieczne Życie.
Kontakt
Dom Pomocy Społecznej
ul. 1-go Maja 79
27-300 Lipsko
Województwo mazowieckie
Tel: 48 3782 342
Email: dyrektor@dpslipsko.pl
Ostatnio dodane
DAG.26.2.14.2024 WYNIK – ZAPYTANIE OFERTOWE NA DOSTAWĘ PRODUKTÓW SUCHYCH
DAG.26.2.14.2024 Lipsko, dnia 27.11.2024 r. Ogłoszenie o wyniku zapytania ofertowego Dyrektor
DAG.26.2.14.2024 OGŁOSZENIE – ZAPYTANIE OFERTOWE NA DOSTAWĘ PRODUKTÓW SUCHYCH
Znak sprawy DAG.26.2.14.2024 Lipsko, dnia 19.11.2024 r. OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU PUBLICZNYM
Celem rehabilitacji w Naszym Domu jest utrzymanie jak najdłuższej sprawności fizycznej mieszkańców, mobilizowanie do działań usamodzielniających w czynnościach dnia codziennego oraz wszechstronna aktywizacja. Kinezyterapia to rehabilitacja ruchowa wykorzystująca ruch jako środek leczniczy. Ruch stanowi naturalny bodziec do przemian zachodzących w naszym układzie kostno-stawowym, mięśniowym oraz w naszym metabolizmie. Celem kinezyterapii w Naszym Domu jest:
- Przywrócenie możliwie największej sprawności fizycznej i psychicznej;
- Przywrócenie ruchomości w stawach, siły oraz wytrzymałości mięśniowej;
- Poprawa funkcji układu nerwowego, optymalizacja czynności ośrodkowego układu nerwowego;
- Poprawa wydolności narządowej zwłaszcza układu oddechowego i sercowo-naczyniowego;
- Korygowanie wad postawy i patologicznych nawyków ruchowych;
- Zapobieganie powikłaniom głównie przykurczom, odleżynom oraz powikłaniom narządowym;
Kinezyterapia w trwałej niepełnosprawności ma na celu nauczyć podopiecznego życia w „nowym ciele”. W pozostałych przypadkach dąży do optymalizacji stanu zdrowia, usamodzielnienia mieszkańca i zmniejszenia upośledzenia.
Fizykoterapię stosujemy jako leczenie uzupełniające lub jako podstawową formę leczenia chorób narządu ruchu, szczególnie o charakterze przewlekłym. Fizykoterapię stosujemy również jako postępowanie przygotowujące do stosowania innych metod fizjoterapii np.: rozgrzanie tkanek przed masażem, lub krioterapia (stosowanie zimna) przed ćwiczeniami czyli kinezyterapią. W zakresie fizykoterapii stosujemy:- Laseroterapię – leczenie stymulujące poprzez działanie wiązki laserowej;
- Magnetoterapię – leczenie pulsującym polem magnetycznym małej częstotliwości;
- Krioterapię (leczenie zimnem) ciekłym azotem;
- Elektroterapię – leczenie fizykalne, w którym wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe o małej i średniej częstotliwości;
- Światłolecznictwo – leczenie promieniowaniem podczerwonym (lampa sollux);
- Inhalacje i wziewania indywidualne oraz zbiorowe – metoda lecznicza polegająca na wprowadzeniu leków do układu oddechowego.
W gabinecie hydromasażu wykonywane są kąpiele perełkowe całościowe oraz częściowe z dodatkiem ozonu i olejków eterycznych. Stosuje się również masaż klasyczny całościowy i częściowy. Wskazania i przeciwwskazania dotyczące określonego rodzaju zabiegów fizykalnych ustala lekarz oraz technicy fizjoterapii biorąc pod uwagę rodzaj choroby oraz dysfunkcje, aktualną sprawność i wydolność mieszkańca. Rehabilitanci na podstawie zleceń lekarskich opracowują program ćwiczeń indywidualnie dla każdego podopiecznego.
Naszą ofertę rehabilitacyjną poszerzyliśmy o masaż wibracyjny z użyciem aparatu aquavibron. Jest to masaż mechaniczny przy użyciu różnych membran masujących napędzanych prądem wodnym, które przenoszą na tkanki wibracje. Masaż odbywa się metodą „na sucho” tzn. osoba korzystająca z masażu nie ma bezpośredniego kontaktu z wodą.
Ta innowacyjna metoda rozluźniania mięśni wprowadzona do codziennej rehabilitacji wpływa na normalizację napięć mięśniowych, a co za tym idzie, na polepszenie ogólnego samopoczucia i sprawności psychofizycznej Mieszkańców.
Masaż o specjalnych impulsach wibracyjnych, poprawia zaburzoną świadomość schematu ciała, ogólną trofikę tkanek, ułatwia ruchy, niweluje bezsenność i wiele dolegliwości bólowych z zakresu:
- Neurologii;
- Reumatologii;
- Stomatologii;
- Laryngologii;
- Dermatologii;
- Urazów;
- Urologii;
- Chorób przewodu pokarmowego;
- Chorób układu oddechowego;
- Zaburzeń przemiany materii;
- Onkologii.
Posiada właściwości:
- Relaksacyjne wynikające z odprężenia napiętych mięśni;
- Przeciwbólowe;
- Przeciwzakrzepowe;
- Przyspiesza przemianę materii;
- Zwiększa elastyczność i sprężystość mięśni;
- Redukuje tkankę tłuszczową;
- Pobudza czynność gruczołów;
- Przyspiesza krążenie krwi i limfy, co wpływa na lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek;
- Działa antystresowo.